Rodný dům Sigmunda FreudaPříbor

RODNÝ DŮM SIGMUNDA FREUDA ZÍSKAL 2. MÍSTO SOUTĚŽE PAMÁTKA ROKU 2022

RODNÝ DŮM SIGMUNDA FREUDA ZÍSKAL 2. MÍSTO SOUTĚŽE PAMÁTKA ROKU 2022 1

Do soutěže se přihlásilo celkem 45 objektů ze 14 krajů: 19 v 1. kategorii (malá - rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH), 26 ve 2. kategorii (velká - rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH).

Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (věci nemusí být „kulturními památkami“ dle zákona). Hodnoceny mohou být zejména budovy nebo soubory staveb, např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty ...

Město Příbor získalo 2. místo za rodný dům Sigmunda Freuda.

Stále přetrvávající mezinárodní ohlas i velká popularita zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda motivovaly město Příbor v roce 2021 k vytvoření nového vizuálně atraktivního pohledu na svého slavného rodáka. Na novou podobu výtvarné a interaktivní stálé expozice Freudové pravnučky Jane McAdam Freud s názvem „Muzeum myšlení“ navázala v roce 2022 obnova samotného objektu s cílem zlepšit nejen funkční, ale i estetickou stránku památky. Řešený objekt byl sužován zvýšenou vlhkostí zejména v přízemí na východní, severní a západní straně fasády, která vykazovala značnou degradaci zdiva a omítek, což se projevovalo i ve sklepení. První fáze obnovy spočívala v návrhu vhodných sanačních opatření. Střecha objektu byla v pořádku, ale bylo potřeba obnovit nátěr šindelové střechy a také renovovat a natřít všechny dřevěné prvky objektu – okna, dveře, schodiště a venkovní pavlač, které byly důkladně očištěny, opraveny a natřeny. Opraveny a natřeny byly také komíny. S reinstalací expozice proběhly v jednotlivých místnostech i lokální restaurátorské práce, které spočívaly v obnově nátěrů a nástěnných maleb. K uliční fasádě byl dobudován okapový chodníček z oblázkové štětové dlažby a upraven záhon růží, který navozuje atmosféru malé předzahrádky v malém městě.

Cílem nové výstavy a navazující obnovy bylo prohloubení propagace významné osobnosti Sigmunda Freuda a zdůraznění role této histo­ricky a architektonicky cenné stavby v urbanismu obce. Dům, kde se narodil Sigmund Freud, představuje typ stavby, kterou nezasvěcený mine bez povšimnutí, zatímco zasvěcený se za ní ohlédne v úžasu.

Datum vložení: 22. 3. 2023 12:52
Datum poslední aktualizace: 22. 3. 2023 12:53