Rodný dům Sigmunda FreudaPříbor

Oslavy 150. výročí narození S. Freuda

Ve dnech 26. – 28. května 2006 proběhly v Příboře oslavy k 150. výročí narození Sigmunda Freuda. Slavnostního otevření se zúčastnil pan prezident Václav Klaus.

Václav Klaus byl mile překvapen, jak se městu podařilo rodný dům S. Freuda skvěle zrekonstruovat a jak jsou oslavy dobře připraveny. Těšil se z osobního setkání příbuzných S. Freuda.

Své nadšení neskrýval ani na tiskové konferenci uspořádané v obřadní síni městského úřadu. Odjížděl opravdu jako spokojený host. Spokojeni byli i oficiální hosté Jane McAdam Freud (sochařka a návrhářka pamětních medailí) s manželem, která odhalila sochu pohovky před rodným domem, Dorothy Elford Freud s manželem a David Freud s manželkou a se sestrou Caroline Pennay. Pro tyto hosty byl připraven speciální program s tlumočníky. Velmi dobrý dojem na ně udělal doprovod zastupitelů města pana Ing. Milana Střelky a pana MUDr. Mořice Jurečky, kteří hosty důstojně a oficiálně přivítali a byli jim patrony po celou dobu pobytu v Příboře až do jejich odjezdu.

Jane McAdam Freud darovala do expozice rodného domu pamětní medaili, kterou sama graficky navrhla. David Freud věnoval do rodného domu knihu (exponát z osobního užívání S. Freuda), kterou Sigmund dostal ve dvanácti letech jako školní cenu. Oba tyto exponáty můžete nyní vidět v rodném domě.
Dalšími významnými hosty oslav byli: pan Prof. MUDr. Höschl s manželkou, PhDr. Šebek s manželkou, Jan Vodňanský – textař a písničkář, ministr kultury Vítězslav Jandák, velvyslankyně Rakouska paní Dr. Margot Klestil-Löffler a velmi uznávaná rakouská psychoanalytička Dr. Eva Laible. Ti všichni jsou podepsáni s poděkováním v pamětní knize rodného domu.

Velkou měrou se na tomto nemalém úspěchu podílela paní PhDr. M. Podolská, která je matkou a tvůrcem projektu Rodného domu Sigmunda Freuda společně s odborem územního plánování a rozvoje.
Rekonstrukci objektu do podoby domu v duchu 2. poloviny 19. století prováděla firma STAVMORAVIA. Práce trvaly necelých pět měsíců.
Na projektu se dále podílela firma TOMOLA CZ s.r.o., která vytvořila a nainstalovala do rodného domu zajímavou, atraktivní a vtipnou expozici "Freud – člověk".
O fungující provoz rodného domu, o dobrou propagaci a kvalitně připravenou organizaci oslav včetně bezpečnosti se postaral odbor informatiky, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Příboře, včetně informačního centra, a to ve spolupráci s agenturou DK PRODUCTION. Agentura měla velkou zásluhu na „zpřístupnění“ prostor rodného domu pro všechny zúčastněné diváky formou kamerového snímání na plazmovou obrazovku, ta byla umístěna vedle pódia, a která se také starala o běh programu, bezpečnost, pódia a ohňostroj.
Věříme, že byli spokojeni i místní obyvatelé.

Datum vložení: 28. 5. 2006 20:28
Datum poslední aktualizace: 26. 2. 2022 20:30