Rekonstrukce rodného domu Sigmunda Freuda v Příboře byla zdárně ukončena pod dohledem Krajského ústavu památkové péče a celou svou vnitřní i vnější architekturou se vrací do počátku 2. poloviny 19. století.
Rekonstrukce vychází ze studií, které předpokládají vzhled domu podle dobových zobrazení a také historicko stavebního průzkumu.
Z dokumentačního materiálu, který se zachoval je možné jen částečně doložit skutečný původní vzhled domu v době, kdy se Sigmund Freud narodil ( 6. 5. 1856).
Doloženo je, že rodina Freudových obývala horní podlaží, které si pronajala od vlastníka domu
J. Zajíce. Co ale nelze s jistotou říci, ve které místnosti se Sigmund Freud narodil a také bohužel nelze doložit žádné originální předměty z doby jeho pobytu v příborském domě. Rodina se odstěhovala koncem roku 1858 do Lipska. V roce 1859 se pak natrvalo usadila ve Vídni.
Rodný dům je celý chápán jako jeden exponát, který by se měl v budoucnu stát nedílnou součástí areálu Centra Sigmunda Freuda. Na základě toho může v budoucnu dojít a je to velmi pravděpodobné také ke změně expozice, která by měla být v souladu s novou koncepcí Centra.
Rodný dům S. Freuda byl slavnostně pro širokou veřejnost otevřen v sobotu 27. května 2006 v 15.00 hodin. Prvním návštěvníkem, který přestřihl pásku byl prezident České republiky pan Václav Klaus.
Na skutečnou podobu rodného domu svého předka se přijeli podívat také příbuzní pana Freuda.
Pravnuk David Freud, který expozici věnoval knihu z rodinného jmění, kterou dostal ještě 12-ti letý Sigmund ji dostal jako školní cenu. Pak tři pravnučky Dorothy Elford, Caroline Penny (sestra Davida Freuda) a Jane McAdam Freud. Ta již v dubnu pokřtila knihu Freudův Příbor a nyní věnovala expozici Rodného domu jedno ze svých děl – pamětní medaili.
Muzeum je tedy obohaceno o Sigmundovu knihu, kterou osobně užíval a o umělecké dílo jeho pravnučky