Na Kopřivnicku máme řadu muzeí. Ať už se týkají značky Tatra, historie regionu či slavných osobností. Společné mají jediné. Snahu ukázat něco zajímavého.
Muzea v Příboře
Příborská muzea se věnují převážně svému slavnému rodákovi Sigmundu Freudovi. Navštivte proto Rodný dům Sigmunda Freuda s jeho výjimečnou expozicí "Freud je s námi"a Muzeum Novojičínska a Pamětní síň Sigmunda Freuda.
Regionální muzeum v Kopřivnici
Regionální muzeum v Kopřivnici představuje celkem čtyři muzejní expozice - Muzeum Fojtství a jeho historii Kopřivnice, Technické muzeum Tatra s automobily stejnojmenné značky , Expozici olympioniků Emila a Dany Zátopkových a Lašské muzeum v Šustalově vile s jejími rodáky a kopřivnickou majolikou.
Muzea ve Štramberku
Ve Štramberku se setkáváme s Muzeem Novojičínska vypovídající o zajímavé historii města a s Muzeem Zdeňka Buriana. Novinkou zůstává Muzeum starých tisků a lidové keramiky.
Muzea na Hukvaldech
Na Hukvaldech "vládne" Leoš Janáček. Obě muzea si připomínají život tohoto slavného skladatele a rodáka. Jiné nabízí Muzeum cínu.
Regionální muzeum v Kopřivnici
Technické muzeum Tatra
Kopřivnice v rozsáhlých prostorách muzea představuje největší a nejpodstatnější část své historie – automobily, které město od základů změnily. Jedná se o expozici automobilů osobních, nákladních, vojenských, sportovních či závodních doplněnou o karosářské studie a ceny získané na soutěžích a závodech po celém světě. Připomeňme si, jak vypadaly počátky výroby prvních dopravních prostředků v dávném Rakousko-Uhersku.
Muzeum Fojtství
Za počátky slavné automobilové historie se vydáme do Muzea Fojtství. V této budově se roku 1822 narodil zakladatel kočárovky (dnešní automobilky Tatra) Ignác Šustala. Zde pak také začal roku 1850 s výrobou svých prvních bryček a kočárů. Několik jich můžeme spatřit v původní stodole v areálu fojtství. Nechme se tedy řekou času vtáhnout do počátků nejen automobilky Tatra, ale také samotné Kopřivnice. Najdeme zde archeologické nálezy, mezi nimi i nálezy ze zříceniny hradu Šostýna.
Lašské muzeum (v Šustalově vile)
Vila pod svou střechou „ukrývá“ hned dvě významné expozice. Jedna je věnována slavnému rodákovi malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi a jeho oblíbeným obrazům ze světa plného dobrodružství, ze světa pravěkých tvorů a indiánů. Poznejte zde jeho bohatou fantazii a vedle něj ještě další ze zajímavých kopřivnických osobností. Druhou část tvoří prostory „ozdobené“ kopřivnickou keramikou, majolikou a kachlovými kamny, která se zde celých 150 let vyráběla. Nelze také zapomenout na podkrovní ateliér a jeho obměňující se zajímavé výstavy.
Expozice Emila a Dany Zátopkových
Expozici slavného rodáka a jeho ženy najdeme v Technickém muzeu. Výstava je zajímavá svým moderním a netradičním ztvárněním. Lze jen napovědět, že představuje stadion a vše, co k němu patří.